Sıfırdan Başlayabilmek | Yazan: Cansu KESKİN

Tüm duygular bizimdir esasen, tüm duygular insanidir. Mutlu olmak, hüzünlenmek, sinirlenmek, ağlamak, heyecanlanmak bunların hepsi insana özel duygulardır. Bizim için varlardır. Hayatta dibi görmek çok kötü bir şeydir. Ama gidecek başka yerin kalmamıştır o dipten başka. Ayağa kalkmak zorundasındır.

Günümüz teknolojisinde herkesin çocukluk fotoğrafı vardır diye düşünüyorum. Biliyoruz çocukken nasıldık. Fotoğraflardan, videolardan gözle görülür bir benliğimiz var o karelerde. Ne zaman sıfırdan başlayamayacağımı düşünsem o küçük kız çocuğu gelir gözlerimin önüne. Ona sonsuz şevkat, merhamet duyarım. Onu sarar sarmalar yeniden her şeye başlayabileceğini hatırlatırım. Onun o minik ellerinden tutup yeniden ayağa kaldırırım. Aslında kendi içimizdeki o çocuğa şevkat uygularsak elimizi kalbimizin tam üzerine götürüp onu hatalarıyla tüm yanlışlarıyla kabul edip, her şeyin farkındayım üzülme dediğimizde kendi bedenimize kendi merhamet elimiz değdiğinde her şey çok güzelleşiyor.

Biz kendimizle barışırsak tüm dünya bizimle barışıyor esasen. Her gece uyumadan elinizi kalbinizin üzerine koyun ve o küçük çocuğu gözlerinizin önüne getirin. Günümüz dünyasında o küçük cocuğun büyüdüğü ve dizlerini yaralamasına neden olduğu ne kadar hatası ne kadar yarası varsa bağrınıza basın, afedin onu, merhamet gösterin. Ve ne olursa olsun sıfırdan başlamanın gücüne inanın. Biz küçükken sihirli değnekler vardı hatırlarsınız? Hayallerimizi süsleyen prenses bebeklerin ellerinde dünyayı kurtaracak sihirler yaparlardı. O sihirli değnek dünyada ne kadar olumsuz durum varsa değecek ve her şey geçecek sanardık. Ama artık büyüdük sihirli değnek yok. Biz kendimize yapmalıyız o prensesin sihrini. Bir kez kendi içinde sihirli değneği bulan birisinin artık hiçbir şeye ihtiyacı yoktur.

İnsan her zaman sıfırdan başlayabilir, küllerinden yeniden doğabilir. Anka kuşu misali küllerimizden doğabilmeliyiz yeri geldiğinde. En dibe vurmak kulağa korkutucu gibi gelse de çok şey öğretiyor insana. Çünkü başka şeyleri de fark ediyorsun. Umudumuzun tükendiği ne yapacağımızı bilemediğimiz günler bir gün ansızın kapımızda beliriveriyor. Ama bir güç geliyor ve devam ediyoruz hayatımıza…

              Bu yazım sıfırdan başlama cesareti olan tüm dibe çökmüş insanlara gelsin. Gün sonunda kendi ellerinizden tutmayı ve o küçük cocuğu sevip merhamet göstermeyi unutmayın olur mu? Sevgilerimle…

Yazan: Cansu KESKİN

Bir Cevap Yazın