Ruhumun Sesi – Yazan: Cansu KESKİN

Bu satırları yazarken sanki fon müziği olarak bir enstrüman arkadan çalıyormuşçasına hayal edip okumanızı istiyorum. Keman ve piyano bunun için çok uygun. İnsanın bedensen bütünlüğünün ardında bir ruha sahip olduğu bilinci var hepimizde. Ben ne zaman kendimi dinlendirmek istesem bir piyano veya keman sesi açıp mum yakarım. Kemanın tınıları ve piyanonun o mükemmel nota sesleri kulağıma her değdiğinde doğruya, dürüstlüğe, iyiliğe inancım kat kat artar. Ben kendimi iyileştiririm aslında estrüman dinlerken. Bazen kendimi iyileştirmek için dinlerim, bazense gün içinde üzüldüğüm bir olay yaşadığımda o olayı sindirip doğru düşünmek için sakin bir ortam yaratırım kendime. 

Her insanın ruhunun bir sesi olmalı. Hayatın günlük koşuşturmasından yorulduğunda oturup dinleneceği bir limanı gibi olmalı o ses. Ne zaman hayat denen bu oyunda işler ters gidip kartlar karıştığında açıp onu sakinleştirdiği ve iyi geldiği. Peki bu sesi hiç keyif etmemiş 60 ına gelmiş bir insanı düşünürsek. Boşa geçmiş bir ömür söz konusu olabilir mi? Kimine göre olmaz çok da önemli değildir bu ses. Ama benim kanımca bir insanın en çok üzüleceği şey olabilir. Ruhunun sesini bulmadan o sesle bu hayatın sesini birleştirip hayatla dans edemeden yolun sonuna geldiğini fark etmek çok can sıkıcı olsa gerek. 

Herkes ruhunun sesini bulsun. Ona ne iyi geliyorsa bazen son ses rock dinlesin, bazen se sadece yağmur sesi açıp kahvesini koyup bir kenarda hayatı dinlesin. Bazen gözlerini kapatıp sessiz bir ortamda hayatı dinlemenin ne kadar bir insana huzur verdiğini fark edemiyor insan. Gözlerinizi kapattığınızı hayal etsenize 5 dk lığına. Geçen araba sesleri, kuşların sesleri sakince nefes almak insana belki de çok iyi gelebilir. Ben üniversite yıllarında bir şiir kursuna gidiyordum. Ordaki hocamız ilk dersin ilk 5 dakikasında gözlerimizi kapatmamızı istemişti. Hepimiz içimizden bu adam ne yapmaya çalışıyor diye içimizden geçirdik belki de. Arkadaşlar sadece dinleyin bu ortamın sesini sakince kulaklarınızın süzgecinden geçirin demişti. Gerçekten de o an hala yeni yaşanmış gibi aklımda ve beni farklı bir bilince uyandırmıştı. Bunu yapmanızı çok tavsiye ediyorum, çünkü insana bu bile bazen çok iyi geliyor…

Yazan: Cansu KESKİN (iletişim: cansukeskin416@gmail.com)

Bir Cevap Yazın