Körler Rüya Görebilir mi?

Rüya görmek, gözlerimizle gördüğümüz dünyadan bağımsız olarak, beyin aktivitelerimizden kaynaklanan bir deneyimdir. Bu nedenle, görme engelliler de rüya görebilirler. Aslında, görme engellilerin rüyaları, gören insanların rüyalarından farklı olabilir ve daha çok diğer duyulara dayalı olabilir.

Görsel hafızalarını yitirmiş kişilerin rüyaları, sadece dokunsal, işitsel, koku veya tat gibi diğer duyularına dayalı olabilir. Bununla birlikte, doğuştan görme engelli kişiler, rüyalarında hiç görsel imajlar görmemiş olabilirler, dolayısıyla görsel bir referansları yoktur. Yani, körler rüya görebilir, ancak rüyalarının içeriği, onların görme yeteneğine bağlı olarak farklı olabilir.

Körlük, Simsiyah Görmek mi Demek?

Hayır, körlük simsiyah görmek anlamına gelmez. Körlük, gözlerin işlevsiz hale gelmesi veya yetersiz olması durumunda ortaya çıkar. Körlük, tamamen siyah bir dünya olarak düşünülemez çünkü bu, gözlerin işlevsiz hale geldiği bir durumda bile mümkün değildir. Görmeyen kişilerin görsel dünyaları tamamen farklıdır ve gözlerini kullanarak görmek yerine diğer duyularını kullanarak çevrelerini algılarlar.

Doğuştan körlük veya erken yaşta görme kaybı olan kişiler, etraflarındaki dünyayı dokunma, işitme, koku ve tat alma gibi diğer duyularına dayalı olarak algılarlar. Bu nedenle, görmeyen kişilerin dünyaları, gören kişilerin dünyasından farklıdır ve herhangi bir siyah veya karanlık olmak zorunda değildir.

Sonuç olarak, görme engelliler de rüya görebilirler ancak rüyaları, gören kişilerin rüyalarından farklı olabilir ve daha çok diğer duyulara dayalı olabilir. Körlük ise, tamamen siyah bir dünya olarak düşünülemez, gözlerin işlevsiz hale gelmesi veya yetersiz olması durumunda ortaya çıkar ve görmeyen kişilerin dünyaları, diğer duyularına dayalı olarak algıladıkları bir dünyadır.

4 thoughts on “Körler Rüya Görebilir Mi? Körlük, Simsiyah Görmek Mi Demek?”
  1. Körlere bir bıraksalar körler her şeyi yapacaklar ama körlere hiçbir şey bırakmıyorlar ki engelli olmayanlar her şeyi biz yaparız rüyayı bile sadece biz görürüz derdindeler körlere bir bıraksalar dünyayı bile yönetecekler ama izin vermiyorlar ki ben de o körlerden bir tanesiyim yazılarım da görüyorsunuzdur ama kendi yazılarımı okuyun alıntı yazılarımı görmeyin sadece bir sürü kendime ait yazım var okursanız ne anlatmak istediğimi görürsünüz anlarsınız

      1. Anlatmak istediklerimi anlatabildiğiysem ne mutlu çünkü bir sürü anlaması kıt insan var yaşadığımız şehirde yaşadığımız ülkede o yüzden bunları anlatmak istiyorum bunu sizin vasıtanızla da yapabilirim

Bir Cevap Yazın