Kanun Hükmünde Kararname ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi: Karşılaştırmalı Bir Analiz

Saltuk Bugra KIZILKAYA

Erciyes Universitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Tezi, Nisan 2022

Danışman: Doç. Dr. Müzeyen EROĞLU DURKAL

Özet

Türk siyasal hayatinda öteden beri var olan hükümet sistemi arayislart, parlamenter sistemin yerini Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine bırakmasıyla somut bir nitelik kazanmistir. Hükümet sistemi degisikligi ile birlikte getirilen veniliklerin basinda, önceki Anayasal düzlemde önemli bir yer tutan kanun hükmünde karamamelerin kaldirilarak, Cumhurbaskanina Anayasa’ da belirtilen alanlarda ve sinirlamalara uygun olarak Cumhurbaskanligi kararnamesi çikarma yetkisi verilmesi gelmektedir. Türk hukuk sistemine 2017 Anayasa degisikligi ile yerlesen ve önemli bir hukuki düzenleme araci haline glen Cumhurbaskanhigi kararnamesi, önceki dönemde Anayasa’ da hüküm altina alinan düzenleyici islemlerle benzerlik gösterse de nitelik, konu, usul, denetim ve normlar hiyerarsisindeki yer baglaminda farklilik arz etmektedir.

Söz konusu çalismanin kapsamini, varligina son verilen kanun hükmünde kararname ve bu islemden daha etkin olarak konumlandirlmis Cumhurbaskanhi kararnamesi olusturmaktadir. Keza kanun hükmünde kararnamenin kaldrilarak Cumhurbaskanhigi kararnamesinin getirilmis olmas, Cumhurbaskanlgi kararnamesinin kanun hükmünde kararnameye bir ikame islem midir sorusunu gündeme getirmistir. Bu durum ise iki tür islem arasinda karsilastirmal bir analiz yapma ihtiyacini ortaya çikardigindan çalismada iki islemin benzer ve farkh yönleri tespit edilmistir. Kanun hükmünde kararnameye kiyasla Cumhurbaskanligi kararnamesinin yürütmenin elini daha da güçlendirdigini ortaya koyan çalismamizin literatüre katki saglamasi amaçlanmaktadir.

Yukarıda özet bölümü eklenmiş Saltuk Buğra KIZILKAYA’ya ait yüksek lisans tezinin tamamına aşağıda bulunan adresten ulaşabilirsiniz.

Tezin tamamı: KHK ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Karşılaştırması

Kaynak: https://www.researchgate.net

Bir Cevap Yazın