Bugün 17 Temmuz Dünya Emoji Günü. Peki neden bu tarih seçildi ve emojiler hayatımıza nasıl girdi? Bu soruların cevaplarını sizin için araştırdım.

Emojiler, dijital iletişimde duygu ve düşüncelerimizi ifade etmenin en kolay ve eğlenceli yollarından biri. Günlük dilimizde sıkça kullandığımız bu renkli ve sevimli görseller, aslında 1999 yılında Japon arayüz tasarımcısı Shigetaka Kurita tarafından yaratıldı. Kurita, karakter sınırlaması olan mesajlaşma uygulamaları için 12×12 piksel boyutunda 176 emoji tasarladı. Bu emojiler, manga sanatı, sokak levhaları ve Çince karakterlerden esinlenerek oluşturuldu.

Emojilerin popülerliği zamanla arttı ve farklı platformlar tarafından da benimsendi. Bugün internet üzerinde 3 bin 664 adet emoji olduğu biliniyor. Emojiler, evrensel bir dijital dil haline geldi ve farklı kültürlerden insanların birbirleriyle iletişim kurmasını kolaylaştırdı.

Peki neden Dünya Emoji Günü 17 Temmuz’da kutlanıyor? Bunun sebebi, iPhone ve Android telefonların emoji kısmında “takvimi” temsil eden emojide 17 Temmuz tarihinin bulunması. Bu tarih, Apple’ın iCal uygulamasının tanıtımının yapıldığı gün olan 17 Temmuz 2002’yi simgeliyor. Dünya Emoji Günü ise ilk kez 2014 yılında kutlanmaya başlandı.

Dünya Emoji Günü’nde emojilerin anlamlarını, kullanım şekillerini ve ilginç hikayelerini öğrenmek için siz de internet üzerinde araştırma yapabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızda #WorldEmojiDay etiketiyle paylaşımlar yapabilir, sevdiklerinizle emojilerle dolu mesajlar gönderebilirsiniz.

Emojiler olmadan konuşamadığımız bu günlerde, sizin de Dünya Emoji Günü’nüz kutlu olsun!🎉🎊🎈

Bir Cevap Yazın