Hiç düşündünüz mü ? Bu adı Dünya denen gezegende kaç insan yaşar? Çoğunuzun çok fazla sayısız dediğini duyar gibiyim. Evet birçoğumuz kaç kişi olduğunu bile bilmeden yaşıyor. Peki bu kadar çok insan yaşarken bu gezegende neden her birey birbirinden farklı karakteristkit özelliğe sahip? Bu yazımda tamamen kendi içimden geçtiği gibi kendi analizlerimi yazmak istiyorum.

              Her insan birbirinden çok farklı kültürel özellikleri olan bir ailede dünyaya gelir. Yıllar geçtikçe birçoğumuz ailemizden izler taşırız. Peki neden aynı ailede doğup büyüyen iki kardeş birbirinden farklıdır ? Çünkü onların hayatları bambaşkadır. Hayatımıza giren her insanın bize bir şeyler kattar. İlk okuldaki sıra arkadaşımızdan tutunki, iş hayatına girdiğimizdeki yöneticimiz. Olaylara bakış açımız daha o ilk sıra arkadaşlarımız olduğu yıllarda oluşur. Farklı ülkelerde dünyana gelip yaşayan iki insan gibi düşünün. Bırakın farklı ülkeleri kırsal kesimde doğup büyüyen bir insan ile metropol bir şehirde dünyana gelmiş bir insan bile birbirinden çokk farklıdır. Belkide coğrafya kaderdir… Okul hayatına  başlamadan önce çocukluk oyun arkadaşlarımız vardır. Onlarla zamanın nasıl geçtiğini asla anlamayız hatta annemizin hadi kızım oğlum artık eve gel dediğine bile çok kez şahit olmuşuzdur o yıllarda. Daha sonra eğitim hayatı başlar sayısız insan girer hayatımıza o zamanlar bile vardır yakın olduğun arkadaşların ve arada merhabalaştığın insanlar. İnsan kendine uyum sağlayan anlaşabilen insanları hayatında ister çünkü. Kimi arkadaşlarımızla görüşüp buluşmak için günleri kovalarken bazılarından ise kaçarız aman yazmasa bana da görüşmesek. Hatta şimdi kim dinleyecek onu bile deriz 🙂  Sonra lise üniversite derken bir bakmışız ki iş hayatına atılmışız. Ben mesela iş hayatına atılacak bir insanın benliğini oluşturmadan atılmasına hoş bakmıyorum. Çünkü kendi daha benliğini oluşturamamış. Bir yanı iş insanı bir yanı ise hala o üniversitedeki bir şeylerin farkına varmamış. O yüzden benliğimizi oluşturmamız her zaman çok önemlidir bizim için. Kendimize bir çok alan yaratarak bu benliğimizi oluşturmanın üzerine gidebiliriz. Hobiler, spor bunlar için yeterli zeminler olabilir.

              Hayatınız sizin benliğinize benzer insanlarla kesişsin bu yazıyı okuyan güzel insanlar. Benliğimizden vazgeçmemek üzere…

Yazan: Cansu KESKİN

(iletişim: cansukeskin416@gmail.com)

 

Bir Cevap Yazın