Avrupa’daki seçime katılma oranları ülke ve seçim türüne göre değişebilir, ancak genel olarak, Avrupa Birliği’nde (AB) yapılan seçimlerde katılım oranı %40 ila %60 arasında değişmektedir. Bazı ülkelerde ise bu oran daha düşük veya daha yüksek olabilir.
Örneğin, 2019 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde, AB genelinde seçime katılma oranı %50,66 idi. Bu oran, farklı ülkeler arasında değişiklik gösteriyordu.

En yüksek seçime katılım oranı %87,47 ile Belçika’da görüldü. Bu ülkeyi %61,4 ile Lüksemburg, %61,4 ile İspanya ve %59,4 ile Danimarka takip etti. En düşük seçime katılım oranı ise %22,63 ile Slovakya’da görüldü. Bu ülkeyi %28,3 ile Çek Cumhuriyeti, %29,3 ile Slovenya ve %29,9 ile Polonya takip etti.
Üye olmayan ülkelerde de seçime katılım oranları değişiklik gösterir. Örneğin, 2019 yılında Birleşik Krallık’ta yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde, seçime katılım oranı %37,5 idi. Fransa’da ise aynı yıl yapılan seçimlerde seçime katılım oranı %50,1’di.
Ancak bu oranlar, seçim türüne göre değişebilir. Örneğin, ulusal seçimlerde seçime katılım oranı, Avrupa Parlamentosu seçimlerine kıyasla genellikle daha yüksektir. Ayrıca, farklı ülkelerde farklı seçim sistemleri ve seçim yasaları olduğundan, seçime katılım oranlarının karşılaştırılması zor olabilir.

Bir Cevap Yazın