2023 seçimlerinin kesin olmayan sonuçlarına göre Cumhur İttifakı 322 sandalye ile mecliste salt çoğunluğu sağladı. Millet İttifakı 213, Emek ve Özgürlük İttifakı ise 65 sandalye kazandı.

2018 seçimlerine göre AKP ve HDP’nin vekil sayıları düşerken İYİ Parti ve MHP sandalye sayısını birer sandalye artırdı.

AKP’nin 28 sandalye kaybetmesine ek olarak seçime AKP listelerinden giren 4 HÜDA PAR ve 1 DSP vekilinin TBMM’nin açılmasından sonra AKP sıralarından ayrılması bekleniyor.

CHP’nin sandalye sayısı önemli ölçüde artmış gibi gözükmesine rağmen gerçek durum bunun tam tersi. 2023 seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre CHP listelerinden 14 DEVA Partisi, 10 Gelecek Partisi, 10 Saadet Partisi ve 3 Demokrat Parti vekili TBMM’ye girmeye hak kazandı. Bu vekillerin kendi partilerine geçtiği durumda CHP’nin vekil sayısı 132’ye düşecek. Buna ek olarak CHP ile İYİ Partinin ortak liste ile girdiği şehirlerden seçilen vekillerin kendi partilerine geçmesiyle bu sayıda değişiklik gerçekleşebilir.

CHP’nin vekil sayısını etkileyebilecek bir diğer nokta ise Mustafa Sarıgül. Erzincan’dan aday olan ve seçilen Mustafa Sarıgül’ün ise kurucusu olduğu Türkiye Değişim Partisine geçmesi durumunda CHP’nin sandalye sayısından bir kişi daha eksilmiş olacak.

Kaynak: referandom.com

Bir Cevap Yazın